Anoreksija

Anoreksija (Anorexia nervosa) ir viens no ēšanas traucējumiem, kas saistīts ar ilgstošu un neveselīgu novājēšanu, apzināti ierobežojot ikdienā organismam nepieciešamo uzturvielu uzņemšanu.

Bieži vien viss sākas pagalam nevainīgi, ar vienkāršu vēlmi notievēt, tomēr emocionālā pašsajūta un mazvērtības kompleksi, neapmierinātība ar sevi liek doties arvien tālāk, līdz novājēšana kļūst pilnīgi nekontrolējama un pārvēršas par dzīvībai bīstamu slimību.

Sākotnējie aizbildinājumi atbrīvoties no liekā svara ir tikai aisberga redzamā daļa – patiesībā, saslimšanas pamatā ir psihoemocionāla neapmierinātība ar sevi, apkārtējās sabiedrības spiediens un tajā noteiktie skaistuma standarti, kuriem nepieciešams pakļauties.

Tiesa, ne vienmēr ar anoreksiju slimo pacientes, kurām sākotnēji novērojamas problēmas ar lieko svaru – slimot mēdz arī ārēji veiksmīgas, tievas, skaistas meitenes, kuru ciešanu pamatā, tāpat kā visām anoreksijas pacientēm, ir zems pašvērtējums, kas var novest pie dramatiskām, dažkārt pat letālām sekām.

Biežākie anoreksijas izraisītāji mēdz būt dažādas emocionālas krīzes - stress, radikālas pārmaiņas dzīvē, reizēm kāds nevietā izteikts aizrādījums, neveikls joks, kas laika gaitā mazina dzīves kvalitāti, pasliktina fizisko labsajūtu un var radīt dažādus orgānu darbības traucējumus.

Uzsākot ēšanas traucējumu ārstēšanās kursu, paralēli fiziskās veselības uzlabošanai pacientēm ir nepieciešams psihoterapijas speciālists, kurš palīdzēs apzināties slimības rašanās cēloņus, izprast sevi, kā arī rast veidu kā risināt anoreksijas izraisītās psihoemocionālās problēmas.

Bieži vien anoreksiju sākuma stadijā diagnosticēt ir komplicēti, tāpēc ir būtiski censties pamanīt darbības, kas var liecināt par slēptiem ēšanas traucējumiem:

 • ilgstoša diētas ievērošana,
 • straujš un ievērojams svara zudums,
 • regulāra svēršanās pirms un pēc ēdienreizēm,
 • pastiprināta ūdens lietošana,
 • pastiprināta interese par fiziskajām aktivitātēm un treniņu apmeklēšana,
 • novēršanās no draugiem, tuviniekiem un apkārtējās sabiedrības,
 • pārlieku liela interese un apsēstība ar svaru, iedomas par nemitīgu ķermeņa svara pieaugumu,
 • nomākts, trauksmains, bieži vien depresīvs garastāvoklis,
 • izvairīšanās no kopīgām ēdienreizēm, nemitīga atrunāšanās no tām, vēlme ēst vienatnē, vienlaikus, lai maskētu saslimšanu un novērstu uzmanību, īpaša intereses izrādīšana par ēdiena gatavošanu,
 • pārlieku uzkrītošas rūpes par apkārtējo ēšanas paradumiem un svaru,
 • intensīva organisma attīrīšanai paredzētupreperātu lietošana.

Ilgstošas anoreksijas gadījumā novērojami šādi fiziskās veselības pasliktināšanās simptomi:

 • hormonālas izmaiņas - pazūd mēnešreizes, vai arī tās vispār nesākās,
 • tiek kavēta organisma augšana, īpaši, pubertātes vecumā tiek palēlināta augšanas procesu norise,
 • paaugstināts risks saslimt ar sirds slimībām un aritmiju,
 • iespējami neiroloģiski traucējumi – krampji, trīce,
 • novērojami bieži aizcietējumi,
 • pazeminās ķermeņa temperatūra, salīgums arī siltos laikapstākļos,
 • izmaiņas ādas, matu un nagu struktūrā,
 • samazinās muskuļu masa, palielinās nespēks,
 • līdz pat galējai organisma novājināšanai, kā rezultātā iestājas– nāve.

Uzzināt par diagnostiku un ārstēšanos variet šeit! 

Veselības centra "Vivendi" speciālisti, kuri konsultē pacientus, ja pastāv aizdomas par anoreksiju:

Kompulsīvā pārēšanās

Kompulsīvā pārēšanās jeb rīšanas lēkmes ir viens no ēšanas traucējumu veidiem, kam raksturīga nekontrolēta ēšana, kas saistāma ar psiholoģiska rakstura problemātiku, kā rezultātā ar ēdiena palīdzību tiek nomākts depresīvs apziņas stāvoklis.

Veselības centra "Vivendi" speciālisti, kuri konsultē pacientus, ja pastāv aizdomas par kompulsīvo pārēšanos:

Liekais svars (virssvars)

Pasaulē vairāk kā 1,4 miljardiem pieaugušo, vecākiem par 20 gadiem, ir liekais svars. Turpretim vairāk kā 200 miljoni vīriešu un 300 miljonu sieviešu cieš no aptaukošanās un tās izraisītām veselības problēmām. Saskaņā ar Pasaules veselības organizācijas datiem (PVO) vairāk kā 40 miljonu bērnu, vecumā līdz 5 gadiem, ir aptaukojušies.*

Tas norāda uz faktu, ka aptaukošanās un liekais svars ir globāla problēma, kuru nepieciešams risināt, lai ilgstoši neārstēti, tie neapdraudētu veselību kopumā.

Aptaukošanās jeb adipozitāte ir slimība, kas neārstēta pasliktina sirds un asinsvadu veselību, izraisa gremošanas orgānu saslimšanas, no tās rodas elpceļu, kustību un balsta aparāta traucējumi, tiek bojāta arī perifēro nervu sistēma, kā arī palielinās risks saslimt ar onkoloģiskām slimībām.

Bieži vien liekā svara, aptaukošanās un ēšanas atkarību, kā arī ēšanas traucējumu izcelsmes pamatā ir meklējami psihoemocionāli iemesli. Lai radītu komfortu un labsajūtu, dažkārt no bērnības tiek pārmantota tendence - baudu gūt orāli, jo mūsu psihē notikusi agrīnās attīstības t.s. orālās stadijas fiksācija, kuras dēļ labsajūtu un apmierinātību gūstam bērna apziņai viegli uztveramā veidā - ar ēšanu, smēķēšanu, nagu graušanu, kuras transformējas arī tādās rīcības formās, kas saistāmas ar vēlmi kompensēt neapmierināmu izsalkumu, reizē ar neapmierinātību ar sevi.

Ēšanas atkarības izraisīti traucējumi saistāmi ar pacienta iekšējo nedrošības sajūtu, kuras ietvaros pacients izjūt dažādu vajadzību pastiprinātu apmierināšanu, uzņemot pārtiku. Lai cik daudz pacients arī apēstu - saglabājas izsalkuma un tukšuma sajūta, kā arī vēlme attiecīgās kompulsīvās darbības turpināt, pat, ja pēc tam ieslīgstam pašpārmetumos. Turpretim pozitīva barošanas pieredze bērnībā rada mīlēta, mīloša un apmierināta cilvēka paštēlu attiecībās ar sevi un apkārtējiem.

Personām, kurām agrīnā periodā šāda pieredze ir traucēta, pastāv lielāka varbūtība, ka veidosies dažādas atkarības, piemēram, pastiprināta ēšana, ar kuru tiek kompensēta trauksmes, vainas un mazvērtības sajūta.
Līdz ar to pacientiem bieži vien nākas saskarties ar tuvinieku un apkārt esošo cilvēku neizpratni un nosodījumu, kas liek pacientam turpināt ar ēšanu saistīto patoloģisko uzvedību.

Aptaukošanos mēdz izraisīt tādi psihoemocionāli pārdzīvojumi kā ilgstošs saīgums, dusmas, neapmierinātība, garlaicības un tukšuma, apdraudētības sajūta, ilgstošs sasprindzinājums, emocionāli tuva cilvēka zaudējums vai atšķirtība.

* http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs311/en/

Veselības centra "Vivendi" speciālisti, kuri konsultē pacientus, ja pastāv aizdomas par virssvara problēmām:

Lai pierakstītos vizītēm, nodarbībām vai programmām veselības centrā "Vivendi", aicinām izmantot elektronisko pieteikuma formu!

Pēc pieraksta veikšanas reģistratūras darbinieki ar Jums sazināsies 12 stundu laikā no pieteikuma saņemšanas brīža, sūtot e-pastu, vai zvanot uz norādīto tālruņa numuru, lai apstiprinātu Jums vēlamo laiku vizītei pie izvēlētā speciālista.

Pieraksts bez apstiprinājuma pa tālruni vai apstiprinājuma e-pasta saņemšanas nav derīgs!

Ja vēlaties atteikt vai pārcelt pierakstu, lūdzam to darīt zināmu vismaz 24h iepriekš. Ja darīsiet to vēlāk, ir jāveic neapmeklētā pakalpojuma apmaksa 50% apmērā.

Pieteikties vizītei


Es piekrītu un vēlos saņemt uz savu e-pastu veselības centra "Vivendi" ziņas par piedāvājumiem un jaunumiem (pakalpojumiem, izglītojošiem semināriem u.c. saistošo informāciju par centru).

Jūs jebkurā brīdī varat atteikties no aktuālāko piedāvājumu un jaunumu saņemšanas, tādējādi izdzēšot sevi no Kontaktu datu bāzes. Lai to darītu, lūdzu, informējat centru, rakstot uz info@vivendicentrs.lv.